Penkiasdešimties litų banknoto kūrėjas dailininkas Rimvydas Bartkus (51 m.) daugiau nei 20 metų gyvena JAV, dirba didžiausiuose Amerikos leidiniuose - „The New york Times", „Wall Street Journal", rašo „Lietuvos rytas". R.Bartkus su žmona į JAV patraukė vos Sovietų Sąjungoje papūtė laisvesnis vėjai - 1989 metais.
Nors jis niekada neplanavo emigruoti į Ameriką, atsidūrė būtent ten. Dailininkas tikina, kad kosmopolitiškame Niujorke, kuriame gyvena, - puiki atmosfera kūrybai.
„Vilniaus ir Lietuvos ilgesys manęs niekada nekankino. Nežinau, kaip man pavyko išvengti šios emigrantų ligos, - atviravo R.Bartkus. - Esu apie tai kalbėjęsis su žinomu juvelyru Aliumi Šepkumi, kuris taip pat gyvena Niujorke. Jis, bandydamas užgniaužti nostalgiją, pirmaisiais gyvenimo JAV metais važiuodavo į oro uostą ir stebėdavo į Niujorką iš Lietuvos per Maskvą atvykstančius žmones. Pamatęs tą publiką Alius nusiramindavo. Matant atvykstančius lietuvius jam mažiau norėdavosi grįžti atgal į Lietuvą. O man, atvykusiam į Niujorką dar prieš Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą, net mintis nekildavo, kad reikėtų sugrįžti. Juk išvažiavau dar sovietmečiu, kai nieko gera iš gyvenimo Lietuvoje tikėtis negalėjau".
„Atvažiavau geru laiku - prieš dvidešimt metų buvo didžiulis susidomėjimas spaudos apipavidalinimu. Tuo metu pasaulyje garsėjo vadinamoji lenkų mokykla. Todėl jei koks dalininkas atvykdavo iš Rytų Europos, niekas per daug neišsiaiškindavo - ar tu lenkas, ar lietuvis. Iš karto visi priimdavo kaip neblogą dailininką - kitokį nei amerikiečiai", - pasakoja menininkas.
„Jauniems dailininkams galėčiau patarti - reikia keistis kartu su laiku, negalima prisirišti prie kokio nors vieno stiliaus. Nes tokius dailininkus laikraščiai arba žurnalai samdo keleriems metams, o tada ieško naujų. Aš Wall Street Journal" dirbu jau daugiau nei dvidešimt metų. Kažin ar kas nors kitas kokiame nors leidinyje yra taip ilgai išsilaikęs. Tokią sėkmę lėmė tai, kad man svarbiausia - apipavidalinamo straipsnio idėja, o ne stilistika", - kalbėjo R. Bartkus.
Paklaustas, kur jo tikrieji namai - Vilniuje ar Niujorke, dailininkas atsakė: „Namai - jau Niujorke. Bet kartais, ilgiau pabuvus Vilniuje, atrodo, kad Niujorkas mano gyvenime - tik sapnas. Jei koks hipnotizuotojas ilgiau apie Vilnių ir Lietuvą su manimi pakalbėtų, ko gero, patikėčiau, kad niekur ir nebuvau išvažiavęs".
Šaltinis delfi lt.